W skrócie
W związku ze zniesieniem ograniczeń serdecznie zapraszamy do udziału w obrzędach liturgicznych w naszym kościele.
Pamiętajmy, że istnieje możliwość dezynfekcji rąk w przedsionku kościoła.
II Małopolskie Dni Jana Pawła II
Piknik z okazji Święta Rodziny jest częścią Małopolskich Dni Jana Pawła II, które odbędą się w dniach 15-17 czerwca br. w sześciu miastach.
Wioska rycerska, projekcja filmowa, zabawy dla najmłodszych i koncerty – to tylko część z darmowych atrakcji, jakie czekają na rodziny, które w niedzielę 17 czerwca wybiorą się na piknik z okazji Święta Rodziny do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie na ul. Józefa Marcika 3f.
Szczegółowy program Małopolskich Dni Jana Pawła II
WIELKA SOBOTA
Bogata liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech zasadniczych części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Tym silniejszą wymowę zyskują obrzędy tzw. lucernańum, czyli liturgia światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana, ubranego w białe, radosne szaty. Następnie trzeba przygotować dużą, wielkanocną świecę, sporządzoną z prawdziwego wosku — tzw. paschał. Wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś. Początek i koniec. Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków" — kapłan żłobi na świecy znak krzyża lub wytycza pięć punktów, umieszczając w nich duże gwoździe, symbolizujące pięć ran Jezusa. Na paschale widnieją również litery A i ?, (alfa i omega) oraz data roczna. Zapalenie paschału, oznaczającego osobę Chrystusa, czyli Światłość Świata, uzmysławia nam raz jeszcze, że dokonała się Pascha, przejście (łacińskie transitus) z mroku do jasności, ze śmierci do życia. W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa" i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki" — zgromadzeni mogą zapalić swe świece od świętego płomienia. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego (łacińskie Exsultet), czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia
Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się każdego dnia o godz. 18.00
W Wielką Sobotę zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Podobnie jak w Środę Popielcową katolików obowiązuje zachowywanie ścisłego postu. Przekazy ewangeliczne pieczołowicie opisują poszczególne etapy ofiary Syna Bożego. Jezusa, wskazanego pocałunkiem Judasza, pojmano nocą w Ogrodzie Oliwnym i przyprowadzono najpierw do Annasza — niezwykle wpływowego człowieka, który był teściem arcykapłana o imieniu Kajfasz, a wcześniej sam przez wiele lat sprawował tę funkcję ...
Liturgia Wielkiego Tygodnia rozpoczyna się każdego dnia o godz. 18.00.
Adoracja przy Grobie Pana Jezusa w piątek potrwa do godz. 24.00, zaś w sobotę od godz. 7.00 do początku Wigilii Paschalnej.
Więcej artykułów…
Liturgia dnia
Triduum i Rekolekcje
2021 r.
Rekolekcje
Wielkopostne
2020 r.
Triduum
Paschalne
i
Rekolekcje
Wielkopostne
online