Company Logo
Korzystając z tej formy współpracy jaką daje internet dla wszystkich, którzy szukają Boga w swoim życiu i chcą z radością spełniać jego wolę oraz trwać we wspólnocie parafialnej, jak również przeglądającym tę stronę życzę wszelkiego dobra, a dobry Bóg - Chrystus Król niech darzy pokojem i błogosławi na każdy dzień.

W skrócie

Msze święte
Niedziela i święta
8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

 

Kancelaria parafialna

poniedziałek i czwartek
godz. 16.00 - 17.00

środa i sobota
godz. 8.00 - 10.00


Parafia Chrystusa Króla
al.29 Listopada 195,
31‑241 Kraków
tel. (12) 418 34 35

więcej informacji

Z życia parafii

 

  2022


Uroczystość Bożego Ciała
16.06.2022 r.


 

Rocznica I Komunii Św.
15.05.2022 r.
 


I Komunia Św.
01.05.2022 r.

Plik video - skrót


 

Uroczystość św. Stanisława
Imieniny ks. Proboszcza
08.05.2022 r.


 Wigilia Paschalna
16.04.2022 r.


 Niedziela Palmowa
10.04.2022 r.W związku ze zniesieniem ograniczeń serdecznie zapraszamy do udziału w obrzędach liturgicznych w naszym kościele.

 Pamiętajmy, że istnieje możliwość dezynfekcji rąk w przedsionku kościoła.


 

Służba liturgiczna ołtarza

 

Służą Bogu, który jest miłosierdziem

Grupa lektorów i ministrantów w naszej parafii nie jest co prawda liczna, ale odznacza się dobrym przygotowaniem do pełnienia posługi Ołtarza. Mamy lektorów, którzy poświęcają wiele czasu i trudu, aby nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności na kolejnych kursach wtajemniczających w misterium liturgii. W niewielkiej grupie, w której wszyscy się dobrze znają łatwiej jest dzielić się doświadczeniem, a tym samym prowadzić permanentną formację ministrancką i lektorską. Łatwiej jest również o autentyczne więzi koleżeństwa i przyjaźni. Niemniej jednak, jesteśmy otwarci na nowych kandydatów do posługi ministranckiej i lektorskiej. Mamy nadzieję, że Służba Liturgiczna w naszej parafii, rozrastając się w miarę zwiększania się liczby mieszkańców naszych osiedli zachowa wartości, które dotychczas wypracowała.

Zapraszamy kandydatów na ministrantów i lektorów a także ministrantów i lektorów, którzy otrzymali formację w innych parafiach ale zamieszkali niedawno na terenie naszej parafii.


Spotkania formacyjne

Lektorzy  i Ministranci  – sobota - godz. 10.00      


Proszę również starszych lektorów o obecność na zbiórkach i o służenie w tygodniu.    

 Informacje niezbędne dla Służby Liturgicznej Ołtarza 

Ministrant lub minister (łac. ministro, -are; -avi; -atum - służyć, posługiwać, pomagać) - w katolicyzmie: osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, oraz nabożeństw). Ministranci są wiernymi świeckimi. Po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej funkcji. 
Stroje ministrantów są różnorodne, lecz powinny być zatwierdzone przez biskupa. Wzorem, przewidzianym przez księgi liturgiczne jest alba, lub komża włożona na sutanelę.


 

 

GRAFIK SŁUŻBY LITURGICZNEJ 

SŁUŻBA LITURGICZNA W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA


Październik 2020 

DATA

8.00

9.30

11.00

12.30

18.00

04.10

2

3

4

5

1

11.10

1

2

3

4

5

18.10

5

1

2

3

4

25.10

4

5

1

2

3


Listopad 2020

DATA

8.00

9.30

11.00

12.30

18.00

01.11

3

4

5

1

2

08.11

2

3

4

5

1

15.11

1

2

3

4

5

22.11

5

1

2

3

4

29.11

4

5

1

2

3

 

SŁUŻBA W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA 


Służenie w niedzielę i święta

GRUPA 1

 

GRUPA 2

 

GRUPA 3

 

GRUPA 4

 

GRUPA 5

 

 

1. Andrzej Suder

 

1. Mikołaj Zegar

 

 

1. Kamil Chwistek

 

1. Rafał Chwistek

 

1. Jakub Kucharski

 

2. Hubert Pasieczny

 

2. Bartosz Grzebieluch

 

2. Miłosz Lasota

 

2. Wojciech Spasiuk

 

2. Patryk Ignaczak

 

3. Leon Wajda

 

3.  Kacper Bednarski

 

3. Antoni Adamski

 

3. Mateusz Kowalski

 

3. Łukasz Haligowski

 

4. Kacper Bieliński

 

4. Mateusz Bednarski

 

4. Maciej Wojnicz

 

4. Mikołaj Borowski

 

4. Szymon Haligowski

 

5. Michał Suder

 

5. Oliwier Szczurek

 

      5. Tomasz Adamski

 

5. Marcel Mróz

 

5. Wojciech Piłat

 

6. Konrad Pasieczny

 

6. Jan Pluchciński

 

 

6. Michał Zarzycki

 

6. Karol Płaskonka


SŁUŻBA W TYGODNIU   

DYŻUR MINISTRANCKI W TYGODNIU

Poniedziałek

18.00

Wtorek

18.00

Środa

18.00

Czwartek

18.00

Piątek

18.00

Sobota

18.00

 

1. Andrzej Suder

 

1.  Kacper Bednarski

 

1. Kamil Chwistek

 

1. Rafał Chwistek

 

1. Patryk Ignaczak

 

1. Mikołaj Borowski

 

2. Mikołaj Zegar

 

2. Mateusz Bednarski

 

2. Miłosz Lasota

 

2. Wojciech Spasiuk

 

2. Hubert Pasieczny

 

 

3. Leon Wajda

 

3. Karol Płaskonka

 

3. Łukasz Haligowski

 

3. Bartosz Grzebieluch

 

 

3. Oliwier Szczurek

 

 

4. Kacper Bieliński

 

 

4. Antoni Adamski

 

4. Michał Zarzycki

 

4. Maciej Wojnicz

 

 

 

5. Wojciech Piłat

 

 

5. Michał Suder

 

5. Szymon Haligowski

 

 

 

 

6. Konrad Pasieczny

 

 

 

 

6. Tomasz Adamski

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Mateusz Kowalski

 

 

7. Jan Pluchciński

 

 

 

 

 

 

 

Jezus na Ciebie czeka !!!!TYM RAZEM SZCZAWNICA I PALENICA  - Galeria >>>

30 września 2017 roku w piękną i słoneczną sobotę służba liturgiczna i schola wyjechała do Szczawnicy. To już kolejny wspólny wyjazd integracyjny przy finansowym wsparciu ks. proboszcza Stanisława.

Organizatorem górskiego wyjazdu był ks. Józef i s. Magdalena, którzy wraz z dziećmi i ich rodzicami poznawali Szczawnicę i jej górskie okolice.

Podziwiając piękne widoki, pod opieką przewodnika górskiego, dotarliśmy do schroniska pod Durbaszką, gdzie na świeżym powietrzu uczestniczyliśmy we  Mszy św. sprawowanej przez ks. Józefa. Po zejściu z górskich szczytów uwiecznieniem wycieczki był spacer w Wąwozie Homole, podczas którego podziwialiśmy uroki górskiego potoku i krajobrazu.

Umocnieni duchowo, pełni estetycznych wrażeń obcowania z naturą powróciliśmy do Krakowa. 


 

Przyjęcie nowych ministrantówGaleria

 

Z wielką radością 18 czerwca nasza wspólnota parafialna powitała w gronie Służby Liturgicznej 6 nowych ministrantów. Obrzęd przyjęcia miał miejsce podczas Mszy Św. o godz. 11.00 i dokonał go Ksiądz Proboszcz Stanisław Wątroba. 

Polecajmy w naszych modlitwach całą wspólnotę Liturgicznej Służby Ołtarza, aby Pan Bóg darzył wszelkim potrzebnym błogosławieństwem i zapałem tych młodych ludzi, którzy chcą służyć przy ołtarzu.7 czerwca 2017 - GrillGaleria

 

Bliżej wakacji - 17 czerwca - dzieci i młodzież z naszej parafii - schola, służba liturgiczna, grupa młodzieżowa spotkali się na Grillu, aby z radością i pieśnią na ustach pożegnać rok katechetyczny 2016/17. Głównym Gospodarzem był ks. Proboszcz Stanisław Wątroba a sprawami organizacyjnymi zajął się ks. Józef i s. Magdalena. Każdy przyniósł coś dobrego… były wiec, nie tylko kiełbaski sponsorowane przez księdza Proboszcza ale również szaszłyki, chipsy i dużo słodyczy. Mogliśmy wspólnie pośpiewać, pobawić się przy tanecznej muzyce a na koniec spotkania zostały wręczone nagrody (książki) dla dzieci z scholii i ministrantów, którzy sumiennie chodzili na dyżury, próby i spotkania oraz godnie służyli przy ołtarzu. A dla wszystkich były również drobne upominki. Uwieńczeniem spotkania były słowa wdzięczności dla Księdza Proboszcza, ks. Józefa i s. Magdaleny za prowadzone przez nich spotkania formacyjne i za wspólnie spędzony czas. Szczególności bardzo dziękujemy Ks. Proboszczowi za pomoc materialną i duchową podczas tego roku szkolnego. Po grillu uczestniczyliśmy w Mszy świętej oraz procesji eucharystycznej. 

 

 Zimowe szaleństwo - 1 - 4.02.2017 - Galeria

 

W dniach od 1 do 4 lutego dzieci i młodzież z naszej parafii wzięli udział w zimowisku w Zakopanem. Ministranci, lektorzy oraz dziewczynki ze scholi "Baranki Boże" pod opieką ks. Józefa i S. Magdaleny przez 4 dni wypoczywali i oddawali się zimowemu szaleństwu podziwiając przy tym piękne, ośnieżone Tatry.  (pełny tekst..)

 Spotkanie opłatkowe ministrantów i scholi - 17.12.2016Galeria

​Zbliżając się coraz bardziej do Cichej Nocy - do Narodzin Małej Dzieciny grupa scholi, Ministrantów i Lektorów spotkała się w salce na spotkaniu Opłatkowym. Jak w rodzinie odczytaliśmy fragment Pisma Świętego i złożyliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Na spotkaniu zaszczycił nas swoją obecnością Ks. Proboszcz Stanisław i skierował do nas wiele życzliwych i pięknych życzeń, dziękując za  posługę dzieci i młodzieży w naszej parafii. Był to wspólny czas radości i bycia razem w świątecznej już atmosferze.


 

SIANKO - 2016 r. - Galeria


 

Piękną tradycja wigilijną jest wkładanie pod biały obrus garstki siana. Ma to przypominać o tym, że Pan Jezus narodził sie w stajni na sianie. Jednocześnie siano ma zapewnić dobrobyt i pomyślność wszystkim mieszkającym w domu. Aby ta tradycja urzeczywistniała się w naszych domach, schola parafialna postanowiła przygotować sianko na stół wigilijny. Będzie ono rozprowadzane w najbliższą niedzielę 18 grudnia po każdej Mszy Św. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji zostaną przeznaczone na wyjazd w czasie ferii zimowych.


ŚW. MIKOŁAJ - 10.12.2016 - Galeria  

 

Jak co roku do wszystkich grzecznych dzieci przyszedł Św. Mikołaj. Nie mógł więc ominąć także naszej scholi i naszych ministrantów (bo przecież  byli bardzo grzeczni... :). W sobotę 10 grudnia o godz. 14.00 Św. Mikołaj zapukał do drzwi naszej salki. Przyniósł ze sobą cały wór pięknych prezentów. Wszystkie dzieci i młodzież otrzymali w prezencie "małe co nieco". Co więcej, paczki otrzymali także ks. Proboszcz, Ks. Józef i s. Magdalena. Wszystkie dzieciaki zapewniły Świętego Mikołaja, że nadal będą gorliwie służyć Panu Bogu i ludziom w kościele. Trzymamy ich za słowo. 


WYJAZD DO ZAKOPANEGO 2016 R. - GALERIA

 


 

MECZ MINISTRANTÓW 2013 R. -  GALERIA 

 

Stopnie formacji ministranckiej
Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej dzieli formację na następujące stopnie i funkcje:

kandydat - nie nosi jeszcze komży, ale uczy się w tym czasie posługiwania do mszy, odpowiedzi mszalnych itp., ten okres próby trwa zazwyczaj rok;

choralista (ministrant) - daje wiernym sygnały do przyjęcia odpowiednich postaw ciała za pomocą kołatek, dzwonków i gongów;

ministrant światła (inaczej ceroferariusz; łac. niosący świecznik) - opiekuje się świecami, posługuje do nich;

ministrant księgi - pełni funkcje:
ministranta krzyża (inaczej krucyferariusz łac. crux: krzyż oraz ferre: nieść - niosący krzyż) - nosi krzyż podczas procesji i drogi krzyżowej:
ministranta księgi (inaczej librysta lub manduktor; z łac. liber - księga) - dba o księgi liturgiczne, przygotowuje je przed celebracją liturgiczną; może posługiwać celebransowi przy mszale;

 

ministrant ołtarza - może pełnić następujące funkcje:
ministrant wody - nosi kociołek z woda święconą: podczas aspersji (pokropienia wiernych woda święconą) oraz błogosławieństw i poświęceń.
ministranta kadzidła - funkcje spełniają dwaj ministranci:
turyferariusz - (od turyfera) odpowiedzialny jest za kadzielnicę (trybularz): jej przygotowanie i utrzymanie w czystości;
nawikulariusz - (od nawikulum) służy razem z turyferariuszem - niesie kadzidła w naczyniu, zwanym "łódką" (łac. naviculum);
ministrant ołtarza - posługuje przy naczyniach liturgicznych; podaje chleb, wino i wodę do sprawowania Eucharystii, usługuje kapłanowi, a przy udzielaniu wiernym Komunii świętej, przytrzymuje patenę pod Ciałem Pańskim, by jego partykuły nie spadły na ziemię;

 

lektor - ministrant Słowa Bożego - osoba po specjalnym kursie trwającym zazwyczaj rok; proklamuje Słowo Boże (czytania z wyjątkiem Ewangelii) oraz odczytuje wezwania Modlitwy Powszechnej; może, za zgodą celebransa odczytać lub zaśpiewać psalm.

psałterzysta
- wykonuje psalmy, zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym uzdolnienia muzyczne;

 

kantor - intonuje pieśni, dba o oprawę muzyczną liturgii i zaangażowanie wiernych w śpiew, ta funkcja rzadko już występuje w Polsce i jest często mylona z psałterzystą. Kantor zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym wykształcenie muzyczne;

 

ceremoniarz - mistrz ceremonii - osoba po specjalnym kursie trwającym zazwyczaj rok; jego zadaniem jest koordynowanie działań pozostałych ministrantów; jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg liturgii, przeprowadza próby z ministrantami, musi być zaznajomiony z przepisami liturgicznymi;

animator liturgiczny
- jest starszym ministrantem (zazwyczaj powyżej 16 lat) lub osobą dorosłą, na ogół po specjalnym kursie; opiekuje się grupą ministrantów.

 

Oczywiście, ministrant może wykonywać zadania przewidziane dla stopni niższych, oraz, gdy nabył już stosowne umiejętności, te przewidziane dla stopni wyższych. Stopnie ministranckie (ministrant krzyża, księgi) mogą zanikać, w zależności od parafii.

 

Można wyróżnić także inne funkcje:
ministrant mitry - podczas mszy sprawowanej przez infułata lub biskupa - trzyma mitrę lub infułę w momentach liturgii, gdy ten jej nie używa;
ministrant pastorału - podczas mszy pod przewodnictwem biskupa trzyma pastorał w momentach liturgii, gdy ten go nie używa.

 

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ministrant


Ministrantki w Polsce
W Polsce od 1994 funkcje ministrantów mogą pełnić również kobiety, jeśli w danej diecezji zezwolił na to ordynariusz. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała 15 marca 1994 List ogólny do przewodniczących Konferencji Biskupów na temat posługi świeckich w liturgii, zgodnie z którym poszczególni biskupi mogą w swoich diecezjach zezwolić na posługę przy ołtarzu także kobietom. Warunkiem takiego zezwolenia są "prawdziwe potrzeby parafii i dobro wiernych".Patroni ministrantów

. św. Alojzy Gonzaga
. św. Dominik Savio
. św. Jan Berchmans
. św. Stanisław Kostka
. św. Tarsycjusz


Hymn ministrantów

"Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie.
To nasze rycerskie hasło.
Ono nas zawsze prowadzić będzie,
I świecić jak słońce jasno.
Naprzód przebojem, młodzi rycerze,
Do walki z grzechem swej duszy.
Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty,
Z Nim w bój nasz zastęp wyruszy.
Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie,
Podnosząc w górę swe czoła.
Przed nami życie rozkwita w wiośnie.
Odważnie, bo Jezus woła."

 

Modlitwa ministranta

Przed Mszą Św.
"Oto za chwilę przystąpię
Do Ołtarza Bożego,
do Boga, który rozwesela młodość moją.
Do świętej przystępuję służby.
Chcę ją dobrze pełnić.
Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia,
by myśli moje były przy Tobie,
by oczy moje były zwrócone na ołtarz,
a serce moje oddane tylko Tobie. Amen."

Po Mszy Św.
"Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby,
spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach
przez dzień dzisiejszy i całe me życie
szedł tylko drogą zbawienia.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ministrant

 

1. Andrzej Suder

 

2. Mikołaj Zegar

 

3. Leon Wajda

 

4. Kacper Bieliński

 

5. Wojciech Piłat

 

Liturgia dnia

Triduum i Rekolekcje

 

 

2021 r.

Rekolekcje 
Wielkopostne
 

Zapraszamy


 2020 r.

Triduum
Paschalne
i
Rekolekcje 
Wielkopostne
online

Zapraszamy


 

Domowa Droga Krzyżowa

 

 

ZAPRASZAMY

Linki

 

 


 

 

 Contribute!
Books!
Shop!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting personal turnkey reseller web hosting Valid XHTML and CSS.