Company Logo
Korzystając z tej formy współpracy jaką daje internet dla wszystkich, którzy szukają Boga w swoim życiu i chcą z radością spełniać jego wolę oraz trwać we wspólnocie parafialnej, jak również przeglądającym tę stronę życzę wszelkiego dobra, a dobry Bóg - Chrystus Król niech darzy pokojem i błogosławi na każdy dzień.

W skrócie

Msze święte
Niedziela i święta
8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

 

Kancelaria parafialna

poniedziałek i czwartek
godz. 16.00 - 17.00

środa i sobota
godz. 8.00 - 10.00


Parafia Chrystusa Króla
al.29 Listopada 195,
31‑241 Kraków
tel. (12) 418 34 35

więcej informacji

Z życia parafii

 

  2022


Uroczystość św. Stanisława
Imieniny ks. Proboszcza
08.05.2022 r.


 Wigilia Paschalna
16.04.2022 r.


 Niedziela Palmowa
10.04.2022 r.W związku ze zniesieniem ograniczeń serdecznie zapraszamy do udziału w obrzędach liturgicznych w naszym kościele.

 Pamiętajmy, że istnieje możliwość dezynfekcji rąk w przedsionku kościoła.


 

Historia parafii

Jubileusz Chrześcijaństwa AD 2000 to rok wielkiego podsumowania Kościoła Chrystusowego na całym świecie przez Ojca Świętego Jana Pawła II

Kraków niewątpliwie - to miasto królewskie - to miasto katolickie gdzie wieże Kościołów zarówno tych wiekowo starszych jak i tych dopiero wybudowanych i budujących się są widoczne w panoramie Krakowa

W panoramie Krakowa widoczne są powstające nowe osiedla, które potrzebują nowych przedszkoli, szkół, świetlic, przychodni lekarskich oraz miejsc sprawowania kultu religijnego jakim są Kościoły.

J. Em. Ks. Kardynał Franciszek Macharski zatroskany o każdą duszę dzisiejszego człowieka widzi potrzebę budowania nowych świątyń na tych nowych osiedlach, stąd kieruje księży do tworzenia i budowania Kościołów wśród ludzi, którzy zamieszkują te osiedla.

Tak też było w roku 2000 gdzie posłał mnie Ks. Kardynał na zupełne nowe osiedle tak zwane "Gotyk", które zarówno Ks. Kardynałowi, mnie jak i ludziom było zupełnie nieznane.

Nazwa ta "Gotyk" została zapożyczona od jednej ze spółdzielni mieszkaniowej tak zwanej "Gotyk II", która projektuje i buduje wieżowce w stylu nowoczesnego Gotyku położonego wzdłuż Alei 29 Listopada w kierunku Warszawy.

Ks. Kardynał 17 listopada przybywa na to miejsce wraz z dostojnikami Kościoła i przy udziale wiernych i licznych kapłanów przewodniczy koncelebrze wygłaszając Słowo Boże, w którym onieśmiela się zapytać "Czy widzisz tutaj tę świątynię, którą trzeba budować, choć jeszcze w wokół same chaszcze i puste pola", trzeba wielkiej wiary i zaufania Bogu, aby to widzieć było wtedy.

Początkiem grudnia 2001 roku, Ks. Kardynał eryguje nową parafię określając dokładnie granice wspólnoty Chrystusa Króla wydzielając niewielką część z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, zaś na pozostałą resztę wiernych trzeba będzie czekać jeszcze kilka lat.

Co jest ciekawe, że tytuł parafii Chrystusa Króla zostaje wzięty z przydrożnego krzyża, na którym na ramionach widnieje napis "Chrystusowi Królowi". Krzyż ten znajduje się od połowy wieków przy Alei 29 Listopada wzniesiony przez mieszkańców jako wotum wdzięczności za ogrom łask i błogosławieństwo Chrystusa Króla w ich codziennym życiu.

Pierwsze duszpasterstwo rozpoczęte 17 listopada 2000 roku zapoczątkowuje kolejne; potem pierwsza majówka, pierwszy Chrzest, pierwsza Komunia Święta, pierwsze Bierzmowanie, pierwszy ślub, pierwszy pogrzeb i tak z dnia na dzień wspólnota bardzo niewielka, w całej części oddzielona od Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza rozwija się duchowo i materialnie.

Na dzień dzisiejszy tj. grudzień 2007 roku parafia Chrystusa Króla oddycha dwoma płucami, choć jeszcze przyjdzie trochę poczekać na tych którzy przybywają i zamieszkują, ale są przywiązani mocno do swoich Kościołów.

To co cieszy w duszpasterstwie to to, że wraz z powstającym nowym osiedlem jest już wybudowana potrzebna Kaplica i budujący się nowy Kościół. To co już widać pozwala mnie jako duszpasterzowi patrzeć w przyszłość budowania Kościoła duchownego i materialnego z wielkim optymizmem

Ta choć jeszcze niewielka wspólnota Chrystusa Króla na os. Gotyk swoimi modlitwami i ofiarami na miarę możliwości wspiera dzieło budującego się Kościoła.

U początki tworzenia tej wspólnoty nieodzowna była pomoc parafii "Matki" czyli Pana Jezusa Dobrego Pasterza, za którą to pomoc jesteśmy wdzięczni wiernym tej parafii oraz duszpasterzom na czele z Ks. proboszczem Florianem Grucą, bo nigdy by nie było dzisiaj tego co już zostało zrobione i tak szybko.

Obecnie pomoc parafii patronackich w budowie tej świątyni i pomoc wielu dobrych i ofiarnych ludzi jest nieodzowna i ma swoje wielkie znaczenie na dzień dzisiejszy.
Gdy Pan Bóg będzie tak dalej błogosławił i wspierał przez dobrych i ofiarnych ludzi to niedługo doczekamy się nowego Kościoła na tym jakże jeszcze nie tak dawnym dziewiczym skrawku ziemi krakowskiej.

Liturgia dnia

Triduum i Rekolekcje

 

 

2021 r.

Rekolekcje 
Wielkopostne
 

Zapraszamy


 2020 r.

Triduum
Paschalne
i
Rekolekcje 
Wielkopostne
online

Zapraszamy


 

Domowa Droga Krzyżowa

 

 

ZAPRASZAMY

Linki

 

 


 

 

 Contribute!
Books!
Shop!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting personal turnkey reseller web hosting Valid XHTML and CSS.